شهدای شهرستان کوهدشت/سایت"شهدای کوهدشت"یکساله شد

سایت"شهدای کوهدشت"یکساله شد
شهدای شهرستان کوهدشت/سایت"شهدای کوهدشت"یکساله شد

بسم رب الشهدا و الصدیقین
مقام معظم رهبری:امروزه زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا کمتر از شهادت نیست.
این وب سایت اسفندماه 1392به منظور گرامی داشتن یاد و خاطره شهدای شهرستان کوهدشت ایجاد شده است.
مدیر وب سایت:امیرهوشنگ رشیدیان09169851649_ shohadakoohdasht@gmail.com
پایگاه اطلاع رسانی شهدا زیرنظرهیچ نهاد وسازمان دولتی یا خصوصی اداره نمی شودوتمام خدمات توسط مدیرسایت انجام می شود.

سردار شهید الیاس سوری

امیر هوشنگ رشیدیان مدیر وب سایت | جمعه, ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۳، ۱۲:۲۰ ق.ظ

مقام معظم رهبری: هر چه امروز کشور ما دارد و هرچه در آینده بدست بیاورد به برکت خون این جوانان شهید است .

 

الیاس سوری

  سردار شهید الیاس سوری ” فرمانده دلاور گردان تخریب تیپ ۵۷ حضرت ابوالفضل (ع) لرستان “

تاریخ شهادت     ۱۳۷۳/۲/۸

الیاس سوری

سردار شهید الیاس سوری ” فرمانده دلاور گردان تخریب تیپ ۵۷ حضرت ابوالفضل (ع) لرستان “

تاریخ شهادت     ۱۳۷۳/۲/۸

زندگی نامه :

مَن طَلَبَنی وَجَدَنی وَ مَن وَجَدَنی عَرَفَنی وَ مَن عَرَفَنی عَشَقَنی وَ مَن عَشَقَنی عَشَقتُهُ وَ مَن عَشَقتُهُ قَتَلتُهُ وَ مَن قَتَلتُهُ فَعَلی دِیَتُه وَ مَن عَلی دِیَتُه وَ اَنَا دِیَتُه.

هرکس من را طلب می کند می یابد مرا، و کسی که مرا یافت می شناسد مرا، و کسی که من را دوست داشت، عاشق من می شود و کسی که عاشق من می شود، من عاشق او می شوم و کسی که من عاشق او بشوم، او را می کشم و کسی که من او را بکشم، خون بهایش بر من واجب است، پس خون بهای او من هستم.

 

شهید الیاس سوری در تیرماه سال ۱۳۴۷ ه.ش در خانواده ای مذهبی و متدین به دین مبین اسلام که از راه دامداری و کشاورزی ارتزاق می کرد در روستای خاصی آباد از توابع شهرستان رومشکان دیده به جهان گشود. هنوز پنج سال از عمر با برکتش سپری نشده بود که طعم تلخ بی مادری را چشید. یک سال پس از درگذشت مادر و فقدان محبت مادری (گرچه شهید به نیکی بسیار از نامادریش یاد می کند و می گوید که با وجود وی خلأ مادر را احساس نکردیم و همواره ایشان را مادر مورد خطاب قرار می دهد) در سال ۱۳۵۳ در دبستان عسجدی روستای شیراوند به سنگر تعلیم و تربیت برای کسب علم و دانش می پردازد. در سن ۹ سالگی در حین کار کشاورزی با پدر یک بار خطر مرگ به طور جدی او را تهدید می کند  و از ناحیه سر جراحتی سخت بر می دارد و همین حادثه پدر را خیلی رنج می دهد واستقامت او در برابر زخم هایش پدر را به تعجب وا می دارد و می گوید روح ایثار و شجاعت ،غیرت و استقامت را در همین دوران کودکی در وی کشف نمودم و به آینده اش امیدوار گشتم.

هنوز تحصیلات دوران ابتدایی را به پایان نرسانده بود که انقلاب نوپای جمهوری اسلامی با رهبری خردمندانه بزرگ مرد تاریخ، ابراهیم زمان خمینی کبیر (ره) پا به عرصه وجود می گذارد. شهید الیاس سوری درهمان اوان حکومت اسلامی و شکل گیری  انجمن های اسلامی دانش آموزی در مدارس گم شده خویش را می یابد و با آنها شروع به فعالیت نموده و مشارکت فعال خویش را آغاز می کند. پس از سپری نمودن تحصیلات دوره راهنمایی جنگ تحمیلی توسط ابر جنایتکاران تاریخ و دست نشانده آنها صدام حسین بر علیه انقلاب که در حال ساماندهی نیروهای داخلی و مشغول سرکوب نیروهای معاند و ضد انقلاب بود شروع می شود .

وی در سال های ابتدایی شروع جنگ که هنوز به سن  حضور در جنگ و جهاد و جبهه نرسیده بود چندین بار به طورمکرر به سپاه منطقه جهت اعزام به جبهه های حق علیه باطل مراجعه می نمایند اما به علت صغر سنی از اعزام ایشان ممانعت به عمل می آورند تا اینکه در سال ۱۳۶۴ به خیل سپاهیان اسلام در جبهه های جنوبی کشور می پیوندد و پس ازسپری نمودن دوره های آموزشی و مقدماتی با لباس مقدس بسیجی به مدت ۲ سال متوالی خدمت می نماید و در طی این دوسال یکبار در سال ۱۳۶۴ در حین گشت زنی به علت سقوط در گودال ستون فقرات ایشان مورد عمل جراحی قرار می گیرد و یک بار دیگر درعملیات نصر۸ (شمال شرق سلیمانیه عراق) به دست دژخیمان رژیم بعث عراق مجروح می گردد. ( ۳۵ درصد جانبازی ).

شهید الیاس سوری در سال ۱۳۶۶ به عضویت رسمی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در می آید و مفتخر به پوشیدن خلعت مقدس پاسداری شده و در گردان مهندسی رزمی لشکر ۵۷ حضرت ابوالفضل استان لرستان در کسوت تخریب چی  شروع به فعالیت جدید می نماید و تقریبا در تمام عملیات هایی که لشکر ۵۷ در آن حضور داشت به عنوان تخریب چی و خط شکن و بازکننده معابر و میادین مین فعالیت های متهورانه و جسورانه ای از خود به نمایش گذاشت،ب طوری که در عملیات نصر۸ که در آبان ماه سال ۱۳۶۶ در شمال شرق سلیمانیه جهت تصرف ارتفاعات گرده رش و آسوس عراق و به طور غافلگیر کننده ای انجام شد ایشان در حین بازکردن معبر به دو رشته سیم خاردار توپی که ارتفاع آنها بیش از یک متر بود می رسند و تیربارچی دشمن در فاصله ۲۰ متری نیروهای خودی قراردارد که ایشان زیپ اورکتش را می بندد و خود را بروی سیم خاردار پل می کند و می گوید از روی بدن من عبور کنید .

یکی از همرزمانش نقل می کند درآن عملیات وقت آنچنان تنگ بود که حتی ایشان فرصت پوشیدن دستکش را نداشت و هنوز لباس های پاره پاره شده و جراحاتی که در اثر دراز کشیدن روی سیم خاردار بر دست وسینه اش وارد شده بود و خون از آنها جاری می شد را فراموش نمی کنم. آری این است هنر مردان خدا که هم خوب کار می کردند و هم کار خوب می کردند. همچنین در عملیات نصر۸ بود که همه فرماندهان جنگ بالأخص آیت الله هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه زبان به تحسین آن گشودند و آن را فاو کوچک لقب دادند. اگر نبود رشادت ها و جانفشانی های چنین دلیر مردانی این امر غیرممکن ،هرگز ممکن نمی گشت.

شهید الیاس سوری پس از گذراندن دوره های متعدد مربی گری تخریب در پادگان شهید منتظری کرمانشاه و شهید حبیب اللهی نیروی زمینی سپاه و پس از طی فرماندهی دسته از گردان تخریب از تاریخ ۲۰/۱/۶۶ تا ۱۵/۹/۱۳۶۶ با عضویت بسیجی و از تا ریخ ۱/۱۰/۶۶ تا ۱۰/۱/۷۰ فرمانده گروهان دوم از گردان تخریب و در سال ۱۳۷۱ به عنوان فرمانده گردان تخریب تیپ ۵۷ حضرت ابوالفضل در می آید. حال مأموریت فرمانده جوان و بچه های تخریب هنوز تمام نشده ، بلکه تازه کار آنها شروع شده است باید پیکر خیلی از بچه هایی که در مرزها و مناطق جنگی جا مانده بودند به خاک ایران انتقال داده می شد و خیلی از مناطق از و جود مین های کار گذاشته شده توسط دشمنان پاکسازی می شد.

شاید بتوان گفت تنها بچه های تخریب بودند که با خیلی از مناطقی که مین گذاری شده بودند آشنایی داشتند و در مورد نحوه ی  پاکسازی مناطق آگاهی کامل داشتند. ایشان بعد از جنگ تحمیلی در راستای همین مأموریت از هیچ کوششی جهت پیشبرد اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی دریغ نکرد تا اینکه در اردیبهشت سال ۱۳۷۳ به صورتی که در زیر امده است به آرزوی دیرینه اش می رسد.

 1410696kakc003

پیکر مطهر سردار شهید الیاس سوری

 

نحوه شهادت شهید الیاس سوری:

شهید الیاس سوری در تاریخ ۲/۱/۱۳۷۳ جهت انجام مأموریت عازم بانه کردستان می شود و به مین کاری محل عبور اشرار ،کومله و دومکرات ها می پردازد تا اینکه در تاریخ ۲۸/۱/۷۳ با ماشین روی مین می رود و از ناحیه سر و پا مجروح می گردد که فرماندهی تیپ ۵۷ آقای حاج نوری به ایشان می گویند شما قریب به یک ماه است که در منطقه مستقرید و مجروح هستید به مرخصی بروید ولی روح ملکوتی شهید در قالب تن نمی گنجد و سودای پرواز به  آسمان ها و پیوستن به خیل دوستان شهیدش و رسیدن به آمال و آرزوی دیرینه اش دارد . یک روز قبل از شهادت به همرزمانش سفارش می کند که اگر شهید شدم وصیت نامه ام  در آلبوم شخصی ام در یک چمدان که پیش یکی از برادرانم که محصل است می باشد. شب شهادت ایشان یکی از همرزمانش در عالم رؤیا می بیند که عروسی ایشان است صبح روز شهادت خواب را برایش تعریف می کند ایشان می گویند اگر امروز شهادت نصیبم شد واقعأ عروسی من است چون چه سرور و شادمانی والاتر از شهادت وجود دارد؟ علی ایحال در روز پنجشنبه مورخه ۸/۲/۱۳۷۳ ساعت سه ونیم بعد از ظهر که ایشان در حال ثبت و گراگیری میدان مین در تنگه هنگ ژال (آسمان بین) منطقه بانه کردستان پای شهید به تله انفجاری مین M-16  برخورد می نماید و پس از دو الی سه دقیقه روح بلند و ملکوتیش از عالم خاک به افلاک می رسد .در این انفجار یکی از برادران طرح عملیات که همراه ایشان بوند سخت مجروح و یک پای ایشان قطع و از ناحیه چشم آسیب جدی می بیند.

پیکر مطهر ایشان سه روز بعد در روز یکشنبه  بر فراز دستان مردم فهیم و قدر شناس شهرستان کوهدشت در قطعه شهدای بهشت زهرای آن شهرستان تشعیع  و در کنار دیگر همرزمانش آرام می گیرد.

روحش شاد و راهش پر رهرو باد.

 

 

 

وصیت نامه سردار شهید الیاس سوری :

خدایا وقتی به خود می نگرم می بینم که پشتم خم شده و از سنگینی گناه نا امید می شوم و می گویم جایگاه ابدیم آتش قیامت استواز شهداء واولیاء خدا دور خواهم بود ولی وقتی فکر می کنم می بینم هرچه گناهانم زیاد باشداز رحمت بی کرانت که بیشتر نیست باز امیدوار می شوم.

ا برادران وخواهران مسلمان می خواهم که همیشه به یاد خدا باشند و دنیا را محل سازندگی خود قرار بدهند و روز به روز خود رابه خدا نزدیک تر کنند و واقعاً این را به خود بقبولانند که دنیا فانی ومحل موقتی است که انسان باید در این محل موقت و زود گذر خود را کاملا ً برا دنیای آخرت آماده سازد.

برادران و خواهران ما عزادار نمی خواهیم بلکه رهرو می خواهیم یعنی مثل کسانی نباشیم که فقط در تشعیع جنازه شرکت کنیم ولی هیچ تحولی در خود بهوجود نیاورم بلکه باید هدف آنان را دریابیم وخودمان را با آن اهداف که اهداف الهی هستند تطبیق دهیم.

نمازرا سبک نشماریدوبه آن اهمیت فراوان بدهید و نماز را با تعقیبات وخلوص نیّت انجام دهید،من همیشه از شخص بی نماز وبد حجاب بیزار بودم وهستم مگر آن زمانی که شخص نماز بخواند وبه طور کامل ظاهر وباطن حجابش را رعایت کند.

گوش به فرمان رهبر باشید ودنباله رو شهدا وصالحان خدا،سعی کنیم همه کارهای مان برای خدا باشدحتی خوردن وخوابیدن وخشمگین شدن مان هم برای خداباشد و البته اگر خداوند مرا لایق دانست وشهادت را نصیبم کردافسوس مخورید و شکر خدا را به جا آورید،نمی گویم گریه نکنید ولی بی تابی وخود زنی نکنید من رفتم تا آنچه خدا حکم کرده به انجام برسانم وشما رابه خدای بزرگ می سپارم.

وخطاب به شما در مساجد: برادران سنگرانتان را حفظ کنیدوجبهه را هم فراموش نکنید وسعی کنید نماز را در مسجد با نظم بیشتر وبهتربرگزار کنید و در عزاداری امام حسین(ع)مرا هم یاد کنید و در پایان دعا برای امام و رزمندگان و کسانی را که لایق انقلابند وبرای انقلاب اسلامی زحمت می کشند.

شهید حقیر الیاس سوری

۱۳۶۶/۱/۲۱ ساعت ۱۰:۵۳

21

 

با درود فراوان به رهبر کبیرانقلاب اسلامی ایران و با درود به رزمندگان وبا سلام بر شهیدان اسلام. به خدمت پدر عزیزم و ازجان عزیزترم می رسانم که پسر حقیرت ۷۵ روز ، روزه قضا و حدود یک سال و۴ نماه ماز قضا دارم که اگر نتوانستید آن ها را بجا بیاورید یا پول بدهید آن ها را بجا بیاورند یااینکه ازتمام فامیل ها می خواهم هرکس خط این حقیر را می خواند هرچند در توان دارد به جای من روزه بگیرد،من این را ننوشتم که حتماً روزه بگیریدبلکه با رضایت هرکس هرچه می تواند انجام دهد حتی به پدرم اجبار نمیکنم بلکه با رضایت . در پایان از پدرم میخواهم که مرا ببخشد.

والسلام الیاس سوری

۱۳۶۶/۸/۲۵

 6 copy

یک نکته در باره ی معنویت سپاه:

عزیزان هماره به یاد داشته باشید که رشد سپاه در گرو معنویت وقداست آن است واگر بر قلب اسلام حکومت می کند برای رعایت اخلاق اسلامی  ،التزام عملی به احکام شرع مقدس ، فداکاری وایثاررزمندگان است.

بدانید هر حرکت ناشایست وناپسندی در سپاه قلب امام زمان(ع) را به درد می آورد زیرا سپاه قلب انقلاب است و اگر با رفتار غیر اسلامی آماج تیرها قرار گیرد انقلاب وا سلام ضربه می بیند. 

 

والسلام الیاس سوری

۱۳۶۶/۶/۱۳

15

 

بار خدایا درود فرست بر محّمد(ص) آل محّمد ویاری نما فرزند خلف رسول الله امام امت خمینی بشکن را، سلام بر ارواح پاک شهدای به خون خفته انقلاب اسلامی .

بار خدایا قلب این بنده ی حقیر را با نور خود منّور بگردان و ایمان مرا آنچنان استوار کن که در برابر کوهی از بلایا و مصایب خم به ابرو نیاورم.

بار خدایا عشق خودت را چنان در سینه ام بنشان که در واپسین دم حیات نام تو بر زبانم ،عشق حسین در دلم  و شور خمینی در سرم باشد.

بارالها: سخن تو با بنده و رسولت حضرت محّمد (ص) اشک شوق در چشمانم جاری کرده انگاه که فرمودی: «یا ایها الذین امنوا هل ادلکم علی تجارة تنجیکمـ من عذاب علیمـ تومنون بالله ورسوله وتجاهدون فی سبیل الله باموالکمـ وانفسکمـ»

ای اهل ایمان آیا می خواهید شما را به تجارتی سودمند دعوت کنم، تجارتی که شما را از عذاب سخت روز قیامت نجات دهد . ایمان بیاورید به خدا و رسولش و جهاد کنید در راه خدا با اموال و جانتان.

ای مولا و آقای من : امروز را به امید عفو و گذشت و با درخواست احسان و بخشش به سوی تو آمده ام.

بار خدایا اگر حیاتم در پیشرفت اسلام مثمر ثمر نبود خونم را عامل حرکت و وحدت هر چه بیشتر برادران مسلمانم بگردان.

برادر عزیز حزب الله:

مبادا مرگ من تحمل تو را از بین ببرد و صدای ناله و گریه تو به گوش نامحرم برسد.

مادر جان: با استقامت و صبرتان به زنان درس عبرت بدهید زیرا قربانی کرده در راه خدا گریه و شیون ندارد.

پدرم : مرا ببخش اگر نتوانستم زحماتت را جبران کنم مبادا به عنوان اینکه شهید داده اید از دولت انتظار کمک داشته باشید چون همانطوری که فروختن گوشت قربانی حرام است انتظار بیش از حد داشتن از دولت هم صحیح نیست.

خواهران و مادران روستایی: حجاب اسلامی را که خداوند در سوره نور به زنان  امر فرموده رعایت کنید تا حضرت فاطمه زهرا از شما راضی باشد، ملت عزیز همیشه این آیه از قرآن شریف را در نظر داشته باشید.

این را هم به شما امت مسلمان بگویم که همه رزمندگان با دیده باز و قلبی سرشار  از عشق به اسلام و انقلاب  به جبهه حق علیه باطل می روند و بنده هم با آگاهی کامل به جبهه آمده ام و همیش آرزوی شهادت در سر داشته ام .

بار خدایا ایمان مرا محکم گردان تا از پس امتحانت برآیم یا امتحان را بر من آسان گردان تا موفق شوم و اگر شهید شدم به جای پرچم سیاه پرچم سرخ و پرچم سفید را به نشانه پیروزی بر آشفته کنید.

و برادران رهبر انقلاب را حتماً حمایت کنید و یادتان نرود تا به حال کسانی هستند که هرگز اصلاح نخواهند شد اینان کسانی هستند که هرگز از خود سؤال نمی کنند که از کجا آمده اند و به کجا خواهند رفت این دسته از امر به معروف و نهی از منکر به دورند و هرگز ساخته نخواهند شد (مثل منافقین و…)

مردم در کارهای خود خدا را در نظر بگیرید .ای کسی که در جایی حاکم شده ای و پشت میز ریاست  نشسته ای ، ای مسئولین منطقه در هر پست و مقامی که هستید به آن میز دلخوش نباشید (چون بنا به فرمایش حضرت علی (ع) اگر ریاست ماندگار بود هرگز به تو نمی رسید) ، به داد مردم مستضعف برسید .

ای مردم با بسیج همکاری مستمر داشته باشید و خالصانه و برای خدا کار کنید چون اگر اشتباه کوچکی از یک بسجی سر بزند اشتباه او را به گردن همه بچه های خالص می گذارند، کاری نکنید که منافقین سوء استفاده نمایند ، رزمندگان اسلام را یاری کنید.

ای معاندین و منافقین کوردل و ابر قدرت های تو خالی ،ما تا امامی به این هشیاری داریم بدانید که انقلاب اسلامی هرگز شکست نخواهد شد، و دلتان را خوش نکنید که ما فلان توطئه را در نظر داریم و فلان کار را خواهیم نمود به خود آیئد و دست از این کارها بردارید که مورد خشم و غضب الهی قرار خواهید گرفت.

و ای مردم همراه و همپای اماممان باشید و حرف علمای متعهد ما را گوش کنید و پشتیبان آنها باشید گرچه پشتیبان او و همه ما خداست و این را هم فراموش نکنیم که خدا فرموده «شما حرکت و از من برکت » و تا رفع فتنه درجهان به مبارزه ادامه دهید و ترسی از مرگ نداشته باشید چون مرگ در راه خدا زندگانی دوباره است و براساس آیه شریفه « قاتلوهم حتی لاتکون فتنه» به مبارزه خود ادامه دهید.

و اما برادرانم : ای برادر اسلحه به زمین افتاده مرا بردار و تیرش را به طرف دشمن خالی نما

جوانان حزب اللهی و امت مسلمان این نکته را از من به یاد داشته باشید امروز در بستر مرگ، مرگ به سراغ انسان آمدن ننگ است به استقبال شهادت بشتابید تا مرگ سیاه در بستر به سراغتان نیاید.

                                نوشته شد در روز سوم ماه محرم مطابق ششم شهریور سال ۱۳۶۶

    الیاس سوری

5

1

 

            گرامی باد بیستمین سالگرد سردار شهید الیاس سوری

 

                   با تشکر از آقای شیرزاد سوری برادر شهید

    

 • امیر هوشنگ رشیدیان مدیر وب سایت

نظرات  (۴)

روحش شاد و یادش گرامی
سلام با ادامه ی خاطره ای مجرحیت مرحوم حاج حمید بروزم
 • محمد رضا نظرپور
 • از سایتت خوشم اومد واقعا دارم به زندگیم امید وار میشم که کسای دیگه جز من هست که به فکر شهدا هستن یادش گرامی وروحش شاد حتما به وبلاگم یه سر بزن
  پاسخ:
  ممنون
  Smagu, kad patiko aÅ¡ taip skubÄ—jau pernykÅ¡tes uogas sunaudoti, o paaiÅ¡kÄ—jo, jog Å¡iais metais vyÅ¡nių galima sakyti nebus nes Å¡pokai uÅo0#¾lÄ—&u823p;

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی